Skip to main content

  DATÇA YARIMADASI


  • Dar bir yarımada olan Datça, Ege denizinin Akdeniz’e kavuştuğu nokta olan Deveboynu Burnu ile son bulur. 20. yüzyılın başlarından itibaren Sultan Mehmed Reşad’ın tahta geçmesinin onuruna bir süre Reşadiye Yarımadası olarak da anılmaktadır. Datça’daki ana yerleşimin dışında, bu dağlık yarımadada büyük nüfusa sahip başka bir yerleşim bulunmamaktadır.
   Büyük bir kısmı koruma altında olup makilik, ormanlık ve kayalık bir araziye sahip olan yarımada bir çok dağ keçisine ve endemik bitkiye ev sahipliği yapmakta. Birçok plajı ve yerleşim görmemiş bakir koyları ile, bu etkileyici yarımadayı keşfetmenin en popüler yolu günümüze kadar tekne ile olmuştur.
   Karia Yolu rotası Eski Datça’dan başlayıp güneye ve batıya doğru engebeli burunları ve koyları aşıp Knidos antik kentine ve yarımadanın en ucunda yer alan Deveboynu deniz fenerine ulaşıyor. Buradan 12 Yunan adalarından bazıları kolaylıkla görülebilmekte. Bu noktadan doğuya, anakaraya doğru yönelen rota Datça yarımadasının neredeyse hiç yerleşim görmemiş kuzey şeridini takip edip en dar kısmı olan Balıkaşıran’da son buluyor.
  • Yarımadada köy kooperatiflerinin dolmuşlarının yanı sıra Muğla Belediyesinin otobüsleri de çalışmaktadır. Saatler ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.mugla.bel.tr/otobussefersaatleri/

   adresini ziyaret edebilirsiniz. 

  • Datça 

   Sapphire Hotel 
   http://www.datcasapphirehotel.com/
    
   Maya Apart
    +90252 712 48 75
   Konak Tucel Efe
   +90 2527124488

   Eski Datça
   Eski Datça Evleri 
   Yağhane Pansiyon

   Domuzçukuru 
   Burada bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Özel arazi olan koyun plajında kamp kurulabilir. Gitmeden önce burada yaşayan Musa Ünal (0535 3270241) ile iletişime geçmekte fayda var. 

   Mesudiye
   Gabaklar Pansiyon/Bungalow 

   Palamutbükü 
   Palamutbükü’ndeki konaklama yerleri için Booking.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Fakat kışın açık bir pansiyon bulmak biraz zor olabilir. 

   Knidos
   Arkeolojik sit alanı olan bölgede herhangi bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. En yakın konaklama imkanı yine Palamutbükü’nde bulunmaktadır. 

   Murdala, Mersincik
   Her iki koyda da konaklama yapmanın tek yolu kamp kurmaktır. Ana sayfamızdaki interaktif haritada kamp kurabilieceğiniz yerler belirtilmiştir. 

   Karaköy (Körmen Limanı)
   Datça Feribot iskelesinin bulunduğu mevkinin adı Körmen, içerilerde yer alan köyün adı ise Karaköy’dür. Sahilde bir camping var. Burası için en iyi seçenek dolmuş ile Datça merkeze gitmek olabilir. 

   Kızlan
   05322265383

   Flow DatçaSurf & Beach Hotel (Kösekesik Mevkii)

   Emecik
   Mercan Pansiyon (Karaincir Mevkii)
   Özil Mokamp 

    Bördübet 
   Club Amazon 

   Löngöz 
   Burada sadece yaz aylarında açık olan bir restaurant bulunuyor. Ali Bar & Restaurant (0546 210 27 09). Gitmeden önce iletişime geçilebilirse kamp kurulabilir. 

   Karacasöğüt 
   Global Sailing Resort 

   Çamlı Köyü
   Defne Butik Otel 
   Boncuk Camping 
   +90 533 335 6150

   Akçapınar
   Pandispanya Butik Pansiyon 
   0535 550 93 49
    
   Okaliptus Yolu’nda 

   Akyaka 
   Bölgede çok sayıda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunların çoğu apart otel olup Sezon dışı aylarda da açık. 
    
   Caretta Hotel 
   0 535 855 71 41
   Yücelen Otel
   +90.252.243 51 08
  • Yürüyüş Rotaları 
   Yürüyüş rotaları koordinatları için aşağıdaki linkleri tıklayınız. 
   GPX .   KML   Tek Tek

   Koşu Rotaları
   Yürüyüş rotaları koordinatları için aşağıdaki linkleri tıklayınız. 
   GPX .   KML 

   Bisiklet/Gezi Rotası
   Asfalt ve toprak yolları takip ederek, Karia Yolu’nun geçtiği bazı yerleri görebileceğiniz bisiklet/motor/karavan ile gezi rotası. Bazı bölümler sadece MTB, altı yüksek / 4×4 araçlar için uygundur. Toplam mesafe 279 km. 
   GPX .   KML 

  Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi

  Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi

  Türkiye’nin en el değmemiş bölgelerinden olan Datça Yarımadasında ‘Nerelerde yürüyüş yapılabilir?’, ‘En iyi koşu parkurları neler?’, ‘Kamp kurmak için ideal yerler nereler?, ‘Bölgede görmeye değer neler var?’ gibi bir çok soruya cevap bulabileceğiniz kapsamlı bir gezi rehberi. Sıradanın dışında bir tatil ve macera arayanlar için harika bir başvuru kitabı.

  SOSYAL MEDYAMIZ