Yürüyüşçülerin Dikkatine!

Karia Yolu'nda yürüyeceklerin dikkatine!
Bölgede yaptığımız yürüyüşler sırasında rotalar üzerindeki bazı noktalar dikkatimizi çekti. Oldukça önemli olan bu noktaları sizinle paylaşmak istiyoruz! 

* Kesinlikle ateş yakmayınız! Bölgenin büyük bir çoğunluğu çam ağaçları içe kaplı ve çam iğneleri ve çam kozalakları oldukça hızlı ateş alabilirler. Rüzgarlı bir havada sizin hiç haberiniz bile yokken büyük bir felakete sebebiyet verebilirsiniz! Sizin için keyifli bir kamp ateşi olabilir ama tehlikeleri çok büyük. 

* Çöplerinizi yanınızda taşıyınız! Organik dahi olsa! Doğada olmak bazı gereklilikleri beraberinde getirir. Bunlardan en önemlisi de geride ayak izimizden başka birşey bırakmamaktır. Eğer çöplerinizi taşıyamayacağınızı düşünüyorsanız, trekking size göre değildir. Hele ki kamp ateşinde, öncelikle ateş yakılmaması gerekir, çöpleriniz yakmak mı??? Lütfen doğamıza karşı duyarlı olalım! Yerleşim yerleri yakınlarında bazen çöplerle karşılaşılabiliyor! Bu konuda muhtarlığı veya bölgedeki yetkilileri uyarırsanız bölge halkının da bilinçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz! 

* Kırmızı Beyaz işaretlemelerin dışında bir işaretlemede bulunmayın! Karia Yolu'nun işaretlenmesi için bölgedeki kurullardan özel izin alınmıştır ve bunun dışındaki işaretlemeler yasaktır! Dahası görüntü kirliliğine ve kafa karışıklıklarına sebebiyet verebilmektedir. Bu tür bir çalışmada bulunanlar varsa lütfen uyarınız! 

* Eğer sıkıntı çektiğiniz bir bölge varsa ve burada bir işaret bulunması gerektiğini düşünüyorsanız lütfen kaya babası kullanınız. Bu kış içerisinde sıkıntı yaşanan bölgelerde yeniden işaretleme yapılacaktır. Bu anlamda geri dönüşleriniz bizim için oldukça önemli! 

* Hatta yaptığınız kaya babasının resmini bize gönderin sizin adınıza Facebook sayfamızda yayınlayalım! En güzel kayababası fotografına ödül bile verilerbilir! This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Patika'da sanat var! 

* Yanınıza yeterli miktarda su taşıyın (en az 2 litre, eğer kamp yapacaksanız daha da fazla). Hala sıcaklıkların etkisi devam ediyor! Sıcak çarpmalarına dikkat! Bol miktarda içeceğiniz su, gün sonunda daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

* Kamp alanlarını su kaynaklarının hemen yakınına kurmayın!  Bölgedeki vahşi hayvanlar da kullandığımız su kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılıyorlar! Çadırın birazcık uzağa kurulması vahşi hayvanların da bo su kaynaklarını kullanmasına yardımcı olacaktır! 

* Normalden yüksek sesler çıkararak rahatsızlık vermeyelim! Millet olarak kamptayken şarkı söylemek bizim olmazsa olmazlarımızdan sanırım fakat hem etraftaki insanlar hem de hayvanlar için rahatsız edici olabilir! Bu alanlarda bizden başka canlılar da bulunmakta! 

* Bazı bölgelerdeki işaretler ve patikalar doğal nedenlerle, kasıtlı olarak veya yeni yapılan yol çalımaları nedeniyle tahrip olmuş olabilir! Çok az yürüyüşçünün bulunduğu bu bölgelerde sıkıntı yaşamamak için yanınızda koordinatları takip edebileceğiniz bir cihaz (GPS veya akıllı telefonlar bile bu görevi yapıyor!) taşımanız tavsiye edilir! 

* Eğer deneyimli bir yürüyüşçü değilseniz tek başınıza yürüyüşe gitmeniz kesinlikle tavsiye edilmez. Doğa yürüyüşleri konusunda deneyimli birileri ile gitmeniz oldukça önemli! 

* Son Olarak! Özellikle Milas ve Beşparmak Dağları bölgesinde birçok eski taş döşeli yolun bölge halkı tarafından yol vs için tahrip edildiğini gördük! Bögledeki insanlarla bulundukları bölgenin önemini ve güzelliğini paylaşmak belki bu değerlerin korunmasına katkıda bulunabilir! 


HERKESE KEYİFLİ YÜRÜYÜŞLER DİLERİZ!