DATÇA YARIMADASI


 • Dar bir yarımada olan Datça, Ege denizinin Akdeniz'e kavuştuğu nokta olan Deveboynu Burnu ile son bulur. 20. yüzyılın başlarından itibaren Sultan Mehmed Reşad'ın tahta geçmesinin onuruna bir süre Reşadiye Yarımadası olarak da anılmaktadır. Datça'daki ana yerleşimin dışında, bu dağlık yarımadada büyük nüfusa sahip başka bir yerleşim bulunmamaktadır.
  Büyük bir kısmı koruma altında olup makilik, ormanlık ve kayalık bir araziye sahip olan yarımada bir çok dağ keçisine ve endemik bitkiye ev sahipliği yapmakta. Birçok plajı ve yerleşim görmemiş bakir koyları ile, bu etkileyici yarımadayı keşfetmenin en popüler yolu günümüze kadar tekne ile olmuştur.
  Karia Yolu rotası Eski Datça'dan başlayıp güneye ve batıya doğru engebeli burunları ve koyları aşıp Knidos antik kentine ve yarımadanın en ucunda yer alan Deveboynu deniz fenerine ulaşıyor. Buradan 12 Yunan adalarından bazıları kolaylıkla görülebilmekte. Bu noktadan doğuya, anakaraya doğru yönelen rota Datça yarımadasının neredeyse hiç yerleşim görmemiş kuzey şeridini takip edip en dar kısmı olan Balıkaşıran'a ve buradan da Cleopatra/Sedir adasına doğru yol alıyor. Akçapınar köyü yakınlarından başlayıp belki de Türkiye'nin en nostaljik yollarından biri olan Okaliptüs ağaçları ile kaplı eski Muğla-Marmaris yolunu takip ederek 'Yavaş Şehir' unvanına sahip Akyaka'da son buluyor.
 • Yarımadada köy kooperatiflerinin dolmuşlarının yanı sıra Muğla Belediyesinin otobüsleri de çalışmaktadır. Saatler ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.mugla.bel.tr/otobussefersaatleri/

  adresini ziyaret edebilirsiniz. 

 • Datça 

  Sapphire Hotel 
  http://www.datcasapphirehotel.com/
   
  Maya Apart
   +90252 712 48 75
  Konak Tucel Efe
  +90 2527124488

  Eski Datça
  Eski Datça Evleri 
  Yağhane Pansiyon

  Domuzçukuru 
  Burada bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Özel arazi olan koyun plajında kamp kurulabilir. Gitmeden önce burada yaşayan Musa Ünal (0535 3270241) ile iletişime geçmekte fayda var. 

  Mesudiye
  Gabaklar Pansiyon/Bungalow 

  Palamutbükü 
  Palamutbükü'ndeki konaklama yerleri için Booking.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Fakat kışın açık bir pansiyon bulmak biraz zor olabilir. 

  Knidos
  Arkeolojik sit alanı olan bölgede herhangi bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. En yakın konaklama imkanı yine Palamutbükü'nde bulunmaktadır. 

  Murdala, Mersincik
  Her iki koyda da konaklama yapmanın tek yolu kamp kurmaktır. Ana sayfamızdaki interaktif haritada kamp kurabilieceğiniz yerler belirtilmiştir. 

  Karaköy (Körmen Limanı)
  Datça Feribot iskelesinin bulunduğu mevkinin adı Körmen, içerilerde yer alan köyün adı ise Karaköy'dür. Sahilde bir camping var. Burası için en iyi seçenek dolmuş ile Datça merkeze gitmek olabilir. 

  Kızlan
  05322265383

  Flow DatçaSurf & Beach Hotel (Kösekesik Mevkii)

  Emecik
  Mercan Pansiyon (Karaincir Mevkii)
  Özil Mokamp 

   Bördübet 
  Club Amazon 

  Löngöz 
  Burada sadece yaz aylarında açık olan bir restaurant bulunuyor. Ali Bar & Restaurant (0546 210 27 09). Gitmeden önce iletişime geçilebilirse kamp kurulabilir. 

  Karacasöğüt 
  Global Sailing Resort 

  Çamlı Köyü
  Defne Butik Otel 
  Boncuk Camping 
  +90 533 335 6150

  Akçapınar
  Pandispanya Butik Pansiyon 
  0535 550 93 49
   
  Okaliptus Yolu'nda 

  Akyaka 
  Bölgede çok sayıda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunların çoğu apart otel olup Sezon dışı aylarda da açık. 
   
  Caretta Hotel 
  0 535 855 71 41
  Yücelen Otel
  +90.252.243 51 08
  1. Eski Datça - Hızırşah - Domuzçukuru 
  2. (Alternatif Rota) Datça - Kargı - Domuzçukuru 
  3. Domuzçukuru - Hayıtbükü - Palamutbükü 
  4. Palamutbükü - Belen - Knidos 
  5. Knidos - Değirmenbükü - Mersincik 
  6. Mersincik - Yelimli - Körmen 
  7. Körmen - Kızlan - Eski Knidos 
  8. Eski Knidos - Emecik 
  9. Emecik - Çakal
  10. Çakal - Balıkaşıran 
  11. Balıkaşıran - Bördübet 
  12. Bördübet - Löngöz 
  13. Löngöz - Çamlı 
  14. Çamlı - Akyaka 

Tüm hakları saklıdır © Karia Yolu 2018