Bozburun Yarımadası

Marmaris – İçmeler’den başlayan etap Bozburun yarımadasının el değmemiş güzelliklerinde soluk alınacak türden. Keşif yapmak isteyen yürüyüşçüler için gözlerden uzak patikalarında olduğu bu kısım ideal. Rota Geleneksel köylerden ya da turizmin ihtiyaçlarına cevap veren sahil kasabalarından geçerken Yunan adaları Rodos ve Symi’yi gören harika manzaralar eşliğinde ilerliyor.

detalylı bilgi

İç Karia

Gökova Körfezinden yükselen rota hala halı dokumacılığının aktif olarak yapıldığı Milas’ın köylerinden geçip Karia’nın eski başkenti olan Mylasa’ya (Milas’a) ulaşır. Yemyeşil çayırlıkların ve asırlık zeytinliklerin arasından taş döşeli yollardan kıvrılarak geçip Beşparmak Dağlarının eteklerine ulaşır. Rota, Bafa Gölünün kıyılarından Beşparmak Dağlarının zirvesine çıkıp üzerinizde bir şemsiye gibi duran upuzun çam fıstığı ağaçlarının ve zeytinliklerin arasından Karia Kraliçesi Ada’nın kentine, Alinda’ya ulaşır. Antik kentin agorasının altında Karia Yolu’nun da bitiş noktası olan Karpuzlu görünür.

Datça Yarımadası

Eski Datça’dan başlayan etap önce güneye ve sonra batıya doğru engebeli burunları ve koyları aşıp Knidos antik kentine ve yarımadanın ucunda yer alan Deve boynu deniz fenerine ulaşıyor. Bu noktadan doğuya, anakaraya yol alan rota Datça Yarımadasının neredeyse hiç yerleşim görmemiş kuzey şeridini takip edip en dar kısmı olan Balıkaşıran’a ve buradan Cleopatra / Sedir adasına doğru yol alıp “Yavaş şehir” ünvanına sahip Akyaka’da son buluyor.

Muğla ve Çevresi

Akyaka'dan başlayan rota eski bir kervan yolunu izleyerek yükselir. İç kesimlere doğru ilerledikçe tarlalardan, ormanlık yamaçlardan ve Thera antik kentinin kaya mezarlarından geçen rota Muğla’ya yönelir. Karabağlar yaylasının Osmanlı döneminden kalma kimileri restore edilmiş kahvehaneleri, muazzam güzellikteki Değirmendere Kanyonu, Muğla’nın ismini almış olduğu Mobolla antik kenti ve dar sokaklı Eski Muğla yerleşimi eşlik eder gezginlere. Terkedilmiş bir köy olan Meyistan’ı geçtikten sonra antik bir yol üzerinden Stratonikeia antik kentinin şaşırtıcı kalıntılarında rota son bulur.

Gökova Körfezi

Akyaka’dan başlayan bölüm ormanlık patikalardan Kıran dağlarına çıkıp, verimli vadi içerisinde yer alan köylere ulaşır. Yukarıdan Gökova körfezinin etkileyici manzaraları ve Datça yarımadasının dağları görülür. Rotanın bir kısmı eğimi azaltmak için kıvrılarak ilerleyen eski kervan yollarından geçmektedir. Aşağılara doğru indikçe saklı koylar ve ıssız plajlar yorgun bacakları kendine çeker.

SOSYAL MEDYAMIZ

Tüm hakları saklıdır © Karia Yolu 2018