İç Karia

İç Karia

Bafa Gölü etrafındaki tarih öncesi duvar resimleri bu bölgede yerleşimin 7000 yıl öncesine kadar gittiğini göstermektedir. Beşparmak dağlarının etrafına yayılmış uçsuz bucaksız büyük kaya blokları ve çam fıstığı ormanları donatır dağın zirvesini. Üzerinde harabelerin bulunduğu adacıklar, Hellenistik döneme ait mabetler ve kuytularda yer alan manastırlar ay tanrıçası Selene ve çoban sevgilisi Endymion'un hikayesini anlatır.

Gökova Körfezinden yükselen rota hala halı dokumacılığının aktif olarak yapıldığı Milas'ın köylerinden geçip Karia'nın eski başkenti olan Mylasa'ya (Milas'a) ulaşır. Yaklaşık 2000 yıldır kullanılmakta olan üzerinde Karia'nın sembolü Labryis'in -çift ağızlı baltanın- yer aldığı Baltalı Kapıdan geçip, Zeus Labraundos'un tapınım merkezi Labraunda'ya yükselir. Yemyeşil çayırlıkların ve asırlık zeytinliklerin arasından taş döşeli yollardan kıvrılarak geçip Beşparmak Dağlarının eteklerine ulaşır. Hala Ege kültürünün ve geleneklerinin hüküm sürdüğü köylerde kahvelerde toplanan erkeklerin kahverengi kıyafetleri ve yazmalarının altına günlük yetiştirdikleri çiçekleri takan kadınların kıyafetleri çarpar göze.
Rota, Bafa Gölünün kıyılarından Beşparmak Dağlarının zirvesine çıkıp üzerinizde bir şemsiye gibi duran upuzun çam fıstığı ağaçlarının ve zeytinliklerin arasından Karia Kraliçesi Ada'nın kentine, Alinda'ya ulaşır. Antik kentin agorasının altında Karia Yolu'nun da bitiş noktası olan Karpuzlu görünür.